Nem tudhatom

“Te állandó vagy bennem e mozgó zűrzavarban,
tudatom mélyén fénylesz örökre mozdulatlan
s némán, akár az angyal, ha pusztulást csodál,
vagy korhadt fának odván temetkező bogár.”

Több, mint százfős diáksereg gyűlt össze a megyeháza dísztermében, hogy a mindennapok monotonitását a költészet szárnycsapásai törjék meg. De micsoda megtörés történt. Mikor a kamaszokkal megtelt terem, hol egykoron a nagy palóc író is munkálkodott, s ezáltal szelleme örökké köztünk él, most egy költő szellemét engedte be, egy nagyszerű előadó tolmácsolásában.

Tóth Péter Lóránt nem csak egy előadó, nem csak egy szavaló, egy történetmesélő. Szinte megszűnik és elveszik a térben és időben. Mint egy médium és általa szinte hallani véljük Radnóti gondolatait. Érzései a bőrünket érik el és máris ott vagyunk. Ott vagyunk a halálmenetben, érezzük a reménységet és a kitartást, majd érezük a kimúlást.

Az előadó egyé válik az előadással, a szavai nem az ő szavai, teste csak helyet kínál Radnótinak.

Ebben az élményben részesültek diákok, tanárok egyaránt. Egy olyan lelki úticsomag, egy olyan pillanatnyi megálló, mely a tapssal nem zárult le…bennünk tovább él.

2022. március 22.